Reklama

Dla Kacperka

 • 6 lutego 2023
 • 22 lutego 2023
 • wyświetleń: 5309

[ZDJĘCIA] Gala "Poezji i muzyki pod 13" - setny koncert!

W niedzielę, 19 lutego odbył się uroczysty SETNY już koncert z cyklu "Poezja i muzyka pod 13". Od listopada 2011 roku początkowo co miesiąc, potem co dwa miesiące, zapraszaliśmy miłośników pięknego słowa poetyckiego na kameralne spotkania w "13". Spotkaliśmy się 99 razy (w okresie pandemii kontynuowano program on line).Nadeszła ta chwila, kiedy spotkaliśmy się po raz setny! Zainteresowanie ze strony naszych gości przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Sala widowiskowa Pszczyńskiego Centrum Kultury była niemal pełna! Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie.

Przygotowaliśmy dla naszych gości ciekawy program, który był swoistym powrotem do przeszłości.

Gala „Poezji i muzyki pod 13” - 100. koncert - 19.02.2023 · fot. Dawid Wilczek, Maciej Wilczek


Współorganizatorzy i sponsorzy (Urząd Miasta i Gminy Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury, Miejsko - Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie oraz Maciej Tomczykiewicz) zapewnili też piękną oprawę tej uroczystości. Na dużym ekranie przez cały czas trwania koncertu pojawiały się zdjęcia z naszych spotkań od 2011 do 2022 roku. Pokaz przygotowała jedna z wokalistek Dorota Bieniek - Magiera we współpracy ze swoim mężem (dziękujemy bardzo!!!). Scenografią zajęli się sami występujący pod wodzą Aurelii Uszok.

100 - Jubileuszowa Gala z "Poezją i muzyką pod 13" - koncert - 19.02.2023 · fot. Grzegorz Załucki


100 - Jubileuszowa Gala z "Poezją i muzyką pod 13" - podziękowania - 19.02.2023 · fot. Grzegorz Załucki


Wprowadzenie do koncertu było niebanalne, bo najpierw za fortepianem zasiadł Mirosław Kozik i akompaniował Renacie Zborowskiej w piosence "Śpiewam". Bo od tej piosenki wszystko się zaczęło, była ona natchnieniem do zorganizowania "trzynastkowych" spotkań z poezją, które przetrwały aż do dziś.

Jak przystało na galę - na scenie pojawił się wielki tort z napisem "100 koncert Poezji i muzyki pod 13" wniesiony i wręczony organizatorce przez pana Michała Czernka - dyrektora PCKulu. Z ekranu natomiast popłynęły słowa pan burmistrza Dariusza Skrobola, którymi wyraził uznanie i podziw dla tego przedsięwzięcia i życzył kolejnej setki.

Gala „Poezji i muzyki pod 13” - 100. koncert - 19.02.2023 · fot. Kamil Knapik


A potem zaprosiliśmy szanownych gości do wysłuchania przygotowanego programu. Na scenie pojawił się zespół muzyczny składający się z młodych ludzi, którzy od początku uczestniczyli w tym przedsięwzięciu, a teraz postanowili razem towarzyszyć wokalistom. Zagrali:
 • Patrycja Faruga - skrzypce
 • Wojciech Niedźwiedź - klawisze
 • Radosław Mika - perkusja (i kierownictwo muzyczne)
 • Bartek Durok - gitara
 • Łukasz Bielecki - gitara basowa
 • Daniel Kolarz - saksofon


Usłyszeliśmy piosenki:
 • "Taka miłość w sam raz" ( Kinga Baron i Szymon Kaul)
 • " Zanim zrozumiesz" (Magdalena Kawka i Aurelia Uszok)
 • "Kocie tango" - zespół "Trzynastka" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 • "Wracam do domu" ( Aurelia Uszok i Szymon Kaul)
 • " "Z tobą chcę oglądać świat" (Paulina Kolarz i Bartek Mika)
 • "Gaj" - Paulina Chodura i Grzegorz Szwedka
 • "Wszystko się może zdarzyć" (Ada Kędzior i Oliwia Rozmus)
 • "Jednego serca" (Paulina Kolarz)
 • "Baby, ach te baby" (Grzegorz Szwedka, Grzegorz Wuwer i Maciej Wilczek)
 • "Zacznij od Bacha" (Roksana Sawicka, Szymon Kaul i Maciej Wilczek)
 • "Nieznajomy" 9 Ada Kędzior i Dorota Bieniek - Magiera)
 • "Babę zesłał Bóg" - Paulina Chodura i Renata Zborowska
 • "I ciebie tez bardzo" (Kinga Baron i Grzegorz Wuwer)
 • " Chodź, pomaluj mój świat" (Magda Kawka i Roksana Sawicka)
 • "Szukaj mnie" (Dorota Bieniek (Magiera i Oliwia Rozmus)


Na zakończenie wszyscy wykonali piosenkę "Ta sama chwila". Recytatorzy: Karina Bieszczad, Renata Zborowska, Marcin Piech i Michał Pudełko prezentowali wiersze Jana Kochanowskiego, Kazimierza Przerwy - Tetmajera, Julii Hartwig, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Jana Sztaudyngera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara.

Gala „Poezji i muzyki pod 13” - 100. koncert - 19.02.2023 · fot. Cezary Filipiuk


Po zakończeniu koncertu przyszedł czas na oficjalne wystąpienia pani Barbary Bandoły, pana Damiana Cieszewskiego, pani dyrektor MPBP Teresy Musik i prezesa Stowarzyszenia Take tam.. Kuby Pieczki (też kilkakrotnie wziął udział w programach) oraz Mirosława Kozika (aktywnego uczestnika pierwszych wydań cyklu) - były miłe słowa, kwiaty i prezenty!

W imieniu wszystkich tworzących "Poezję i muzykę pod 13" głos zabrał Michał Pudełko i we wzruszających słowach podziękował pomysłodawczyni i organizatorce Renacie Zborowskiej za te 100 koncertów.

A potem przyszedł czas na wspólne delektowanie się tortem i lampką szampana oraz wymianę wrażeń.

Dziękuję serdecznie wszystkim, dzięki którym mogliśmy obchodzić i zorganizować taką uroczystość, bo pozwoliła uzmysłowić nam sobie ogrom pracy i wielką z niej satysfakcję. "Poezja i muzyka pod 13" istnieje dzięki Wam wszystkim - recytatorom, wokalistom, muzykom oraz gościom, którzy chcą nas słuchać i spędzać z nami czas z pięknym słowem mówionym i śpiewanym.Przez ponad 11 lat na scenie stanęło niemal 20 recytatorów, którzy przedstawili prawie 2000 wierszy, około 30 wokalistów prezentujących blisko 1500 piosenek, a towarzyszyło im 15 akompaniatorów. Dziękuję też tym, którzy przyczynili się do tego, że mamy tak bogate archiwum i możemy wracać do wspomnień, oglądając zdjęcia i relacje filmowe (jest specjalna zakładka na stronie PCKulu).

Niech ta fotorelacja i filmowy skrót wydarzenia przypomni nam wszystkim te wspaniałe chwile i zachęci do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach, na które serdecznie zapraszamy!

Renata Zborowska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj