Reklama

Dla Kacperka

  • 22 września 2023
  • 6 października 2023
  • wyświetleń: 2483

[WIDEO, FOTO] Trzynasty sezon "Poezji i muzyki pod 13" rozpoczęty!

W ostatni piątek września przybyli do "13" w Pszczyńskim Centrum Kultury miłośnicy pięknego słowa poetyckiego na kolejne spotkanie z "Poezją i muzyka pod 13". Był to już 103 wieczór z tego cyklu, tym razem zatytułowany "Nasz świat"."Świat to ogół wszystkiego, co nas otacza i co postrzegamy zmysłami. Każdy z nas na swój sposób rozumie i odbiera świat wokół siebie. Świat jest wielki i bogaty, a życie pełne różnorodności".

Przygotowaliśmy bardzo bogaty program, na który złożyły się wiersze znanych polskich poetów (Adama Asnyka, Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida i wielu innych - łącznie 16 utworów) oraz 12 piosenek. Wiersze recytowali jak zawsze znakomici: Elżbieta Jasińska, Karina Bieszczad i Michał Pudełko. Wybrane utwory pokazywały świat w kategoriach piękna otaczającej rzeczywistości oraz przejawów życia na ziemi. Piosenki natomiast sięgały nieco głębiej i szerzej, bo koncentrowały się na pozytywnych i negatywnych przeżyciach człowieka.

Program rozpoczął Grzegorz Szwedka piosenką "Pod niebem pełnym cudów" Adama Nowaka (akompaniował sobie na gitarze). Paulina Chodura wykonała dwie piosenki: "Cudem jest świat" Stanisławy Celińskiej z muzyką Macieja Muraszko oraz "Cały świat" Ewy Bem i Krzysztofa Pszony.
Magdalena Kawka zaprezentowała "Wierzę w lepszy świat" Braci oraz "Świat się pomylił" Patrycji Markowskiej i Filipa Siejki.

"Poezja i muzyka pod 13" - koncert "Nasz świat"- 29.09.2023 · fot. Maciej Wilczek


Maciej Wilczek zaproponował piosenki o miłości, która potrafi przysłonić człowiekowi cały świat: "To był maj" Mirosława Breguły i "Bądź moim natchnieniem" Wojciecha Młynarskiego i Antoniego Kopfa. Pojawiły się też dwie piosenki stworzone przez rodzeństwo Sienkiewiczów: "Szary świat" w wykonaniu Kingi Baron i "Przeźroczysty świat" zaśpiewana przez Roksanę Sawicką.

Renata Zborowska przygotowała natomiast piosenki "Intymny świat" z repertuaru Igi Cembrzyńskiej i "Jaki piękny świat" Wojciecha Kleinego i Włodzimierza Korcza.

Na zakończenie koncertu zespół wokalny "Trzynastka" z Pszczyńskiego UTW wykonał piosenkę "Świat w starym stylu Janusza Kondratowicza i Piotra Figla.

Wieczór 29 września należy zaliczyć do udanych. Goście dopisali, zapach kawy unosił się w "13" i atmosfera była wspaniała. Dziękuję serdecznie wszystkim, dzięki którym to wszystko się udało: recytatorom i wokalistom, gościom oraz obsłudze technicznej. Jest mi bardzo miło, że Państwo przychodzicie na nasze spotkania i że te spotkania sprawiają wam przyjemność. Wiele serdecznych i sympatycznych słów dane mi było usłyszeć i jestem za wszystkie niezmierne wdzięczna, bo wiem, że warto pracować nad kolejnymi wieczorami.

Na zakończenie spotkania o głos poprosiła Paulina Chodura, która podziękowała wszystkim za wsparcie finansowe na leczenie syna Kacperka

Renata Zborowska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj