Reklama

Dla Kacperka

  • 15 listopada 2022
  • 12 grudnia 2022
  • wyświetleń: 3111

[ZDJĘCIA] Grudniowa "Poezja i muzyka pod 13" o winie

W piątek 2 grudnia zaprosiliśmy na 99. już koncert z cyklu "Poezja i muzyka pod 13". Zaproponowaliśmy tym razem temat "Jeszcze mi wina nalej", który był pretekstem do rozważań na temat roli i znaczenia wina w literaturze i w życiu. Najstarsze zapisy podkreślają przede wszystkim rozweselającą rolę wina, ale też ganią brak umiaru w jego spożywaniu. Nasz program składał się z wierszy i piosenek, w których pojawiają się motywy różnych trunków z winem na czele.Dość licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wierszy Jana Kochanowskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza i innych w znakomitej interpretacji Elżbiety Jasińskiej, Kariny Bieszczad i Michała Pudełki. Nasi goście żywo reagowali na przesłania zawarte w prezentowanych utworach. Starannie dobrane piosenki dopełniły całości.

Na początek zespół "Trzynastka" z Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykonał piosenkę z repertuaru Ireny Santor "Nalej mi wina". Później Paulina Kolarz zaprezentowała przebój Czesława Niemena "Pod papugami", a Bartosz Pyrzanowski przedstawił sympatyczny utwór Marka Tandli "Dumka moja". Następnie Magdalena Kawka przypomniała piosenkę Wilków "Urke", a Maciej Wilczek zaproponował przebój Tomasza Szweda "Ciepłe piwo i zimne kobiety".

Poezja i muzyka pod 13 - 02.12.2022 · fot. Maciej Wilczek


O związku wina z miłością opowiedział Szymon Kaul w piosence "Nie kochać w taką noc", Kinga Baron natomiast przedstawiła oryginalną wersję znanego utworu Bajmu "Co mi Panie, dasz". O uzależnieniu od alkoholu zaśpiewał Grzegorz Wuwer, wykonując "Audsajdera" grupy Dżem. Szymon Kaul pięknie zinterpretował "Wino samotnych" z repertuaru Michała Bajora, Maciej Wilczek natomiast zaprosił do wysłuchania piosenki Ryszarda Rynkowskiego "Za młodzi, za starzy".

Grzegorz Wuwer zmierzył się z kompozycją serbskiego muzyka Mamćilo Bajagića "Mój przyjacielu" spopularyzowaną przez Krzysztofa Krawczyka. A na zakończenie było już wesoło, bo pojawiły się piosenki o zgubnych skutkach nadużycia wina: "Ta mała piła dziś", "Gorzko mi" oraz "Aria ze śmiechem" z operetki J. Offenbacha. Wykonała je Renata Zborowska z udziałem zespołu "Trzynastka".

Jesienno - zimowa "Poezja i muzyka pod 13" - 02.12.2022 · fot. Maciej Wilczek


Zaproszeniem na kolejne spotkania zakończył się ten sympatyczny wieczór. Dziękuję bardzo serdecznie tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Dziękuję za żywe reakcje na każde wykonanie wiersza czy piosenki. Jest mi bardzo miło gościć Państwa na tych spotkaniach. Za nami 99 koncertów. Każdy z nich wywoływał żywe reakcje, przeważnie bardzo pozytywne, co bardzo cieszy. Już dziś zapraszam na jubileusz - 100 koncert. Będzie okazja do wspomnień i różnych refleksji.

Renata Zborowska

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Poezja i muzyka pod 13

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Poezja i muzyka pod 13" podaj