Reklama

Dla Kacperka

  • 30 sierpnia 2023
  • 4 września 2023
  • wyświetleń: 29547

[ZDJĘCIA, WIDEO] Wisła Wielka świętuje 800-lecie wsi!

Historię tworzą mieszkańcy. Społeczność Wisły Wielkiej jest zaangażowana i pełna pomysłów, co było doskonale widać m.in. podczas jubileuszowych uroczystości.

800-lecie sołectwa Wisła-Wielka - korowód - 02.09.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl
Świętowanie rozpoczęła msza w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Następnie uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie, na czele z orkiestrą dętą i mażoretkami, w którym zaprezentowały się sołeckie grupy i organizacje. Część oficjalna odbyła się na boisku sportowym.

- Mało kto dożywa 100 lat, a myśmy dożyli 800 lat - mówił Piotr Rabaszowski, sołtys Wisły Wielkiej.

800-lecie sołectwa Wisła-Wielka - cześć oficjalna - 02.09.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Miejscowy historyk, Józef Spek zaznaczył, że niewiele jest miejscowości, które mogą się pochwalić aż takim jubileuszem. Pierwsza wzmianka o miejscowości datowana jest na 1223 rok. Wiemy z niej, że w kasztelanii cieszyńskiej była miejscowość Wisła i na jej bazie powstały dwie, które w tym roku świętują 800-lecie - Wisła Mała - niemiecka i Wisła Wielka - polska. Historię tworzą mieszkańcy. I z dokumentu z XV wieku znamy pierwszego mieszkańca Wisły Wielkiej. Był nim wymieniony w przywileju wydanym przez księżnę Helenę Andrzej Jałowiec ze Strumienia.

Jak przystało na jubileusz, nie zabrakło życzeń i gratulacji. - 800 lat to ponad 30 pokoleń, które tworzyły to, co dzisiaj jest w Wiśle Wielkiej. To zielona miejscowość, którą tworzą ludzie zaangażowani, z wieloma pomysłami. Widać, jak świetnie funkcjonujecie - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który na ręce sołtysa Piotra Rabaszowskiego wręczył pamiątkowy grawer i list gratulacyjny.

800-lecie sołectwa Wisła-Wielka - cześć artystyczna I - 02.09.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


800-lecie sołectwa Wisła-Wielka - cześć artystyczna II - 02.09.2023 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


W imieniu władz samorządowych Pszczyny, zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka i zastępca burmistrza Piotr Sidzina na ręce sołtysa Piotra Rabaszowskiego złożyli serdeczne gratulacje i życzenia wielu wspaniałych sukcesów dla całej lokalnej społeczności.

- 800-lecie to ważne wydarzenie dla mieszkańców Wisły Wielkiej oraz powód do wielkiej dumy i satysfakcji. To zasługa wielu pokoleń, jak również konsekwentnych inicjatyw oraz działań służących ciągłemu rozwojowi sołectwa, które z każdym dniem staje się piękniejsze i bardziej przyjazne mieszkańcom. Cieszymy się, że Wisła Wielka będąca częścią naszej gminy może świętować tak wspaniałą rocznicę - mówiła Magdalena Czarnecka.

- Jeszcze raz składamy jubileuszowe gratulacje i życzenia wspaniałych obchodów 800-lecia. Niech tegoroczne uroczystości będą wspaniałą okazją do wspomnień, podsumowań i refleksji a zarazem zaowocują realizacją istotnych zamierzeń i planów. Wszystkim mieszkańcom Wisły Wielkiej życzymy wiele pomyślności w życiu osobistym, a także poczucia wspólnoty, radości i dumy ze swojego sołectwa - życzyła zastępca burmistrza.W części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej, zespoły regionalne z gminy Pszczyna oraz Miejska Orkiestra Dęta "Cieszynianka". Popis umiejętności dały - Mażoretki Fresh z Pszczyny. W dalszej części wystąpił zespół HaNuta, a następnie mieszkańcy bawili się na potańcówce.

Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

BM / pless.pl

źródło: Powiat, UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.