
Dla Kacperka
- 11 marca 2025
- wyświetleń: 1697
Spotkanie Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie
W piątek, 7 marca, w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie odbyło się spotkanie Rady Programowej, podczas którego omówiono dotychczasową działalność instytucji oraz plany na przyszłość.
Na spotkanie zaproszono zastępcę burmistrza Pszczyny Magdalenę Czarnecką. Obrady poprowadził Grzegorz Cempura prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej.
W skład Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej wchodzą wybitni naukowcy i eksperci: prof. dr hab. Julian Gembalski, prof. dr hab. Jan Malicki, prof. dr hab. Dariusz Rott, a także prof. dr hab. Tadeusz Sławek.
Podczas spotkania podsumowano działalność muzeum w 2024 roku. Miniony rok okazał się niezwykle owocny - muzeum odwiedziło 4 771 osób, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty drukarskie i introligatorskie, które przyciągnęły zarówno mieszkańców regionu, jak i turystów.
Muzeum aktywnie uczestniczyło w wielu ogólnopolskich inicjatywach, takich jak "Noc Muzeów", "Dni Dziedzictwa" oraz Industriada, która w ubiegłym roku połączona była z obchodami Dnia Dziecka. W ramach tej ostatniej zorganizowano wystawę plenerową poświęconą historii festiwalu.
Jednym z ważniejszych projektów realizowanych przez muzeum była inicjatywa "Turystyka bez barier", skierowana do osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niemu podopieczni lokalnych ośrodków wsparcia mogli uczestniczyć w licznych warsztatach muzealnych, które zorganizowano całkowicie bezpłatnie.
Muzeum wzbogaciło się również o cenne eksponaty, w tym jedyny zachowany egzemplarz gazety "Plebey" z lat 80. XX wieku oraz powielacz sitowy z parafii w Suszcu, na którym prawdopodobnie drukowano "Folwark Zwierzęcy".
Ważnym wydarzeniem w ubiegłym roku było także wydanie dwóch publikacji autorstwa Aleksandra Spyry oraz ósmego zeszytu "Kronik Pszczyńskich", redagowanego przez dr Barbarę Sopot-Zembok i Grzegorza Cempurę.
Muzeum przeszło gruntowną modernizację, na którą środki pozyskano z Narodowego Programu Odbudowy Zabytków oraz Narodowego Instytutu Wolności. W ramach prac m.in. wzmocniono fundamenty budynku, odnowiono elewację i przebudowano kotłownię.
W trakcie spotkania poruszono sprawy bieżącego funkcjonowania, planów na przyszłość oraz organizacji jubileuszowych wydarzeń. W tym roku zorganizowane zostaną obchody 40-lecia powstania muzeum, 140 rocznicy wydania pierwszej polskojęzycznej gazety na Górnym Śląsku "Tygodnika Polskiego Poświęconego Włościanom" oraz 220 rocznicy powstania pierwszej drukarni w Pszczynie Feistla.
Zobacz także

[FOTO] Pochwała średniowiecza, czyli opis miasta przyjaznego mieszkańcom. Szkic A. Spyry

[FOTO] Zakończył się remont Muzeum Prasy Śląskiej

[FOTO] Wspólnie dla czystej gminy. Mieszkańcy poprzątali Warszowice i Krzyżowice

Gorący temat[FOTO] Mieszkańcy mówią NIE rozbudowie PSZOK-u na granicy Pszczyny i Łąki

[FOTO] Nasadzenia na ul. Ogrodowej w Pszczynie

[FOTO] Piasek: samochód w płomieniach. Interweniowali strażacy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.